Šis gadījums ir lielisks piemērs tam, kāpēc darbi ir jādara secīgi un arī tam, kad konstrukcijas ir jāplāno savādāk, secīgi un drošāk, ja nevēlamies, lai šāds mitrums situācijā X pārraug lielākās problēmās nākotnē.
• Piemērā Jūrmalā ēkai tika uzmūrētas ārsienas un iekšsienas no keramzītblokiem 2 stāvu ēkas izpildījumā ar koka konstrukcijām jumtā. Tvaika slānis tika izvēlēts standarta, bet jau membrānu materiāla izpildījumā, kas konsttrukcijai piedāvā žūšanu uzkrātajām mitrumam pēc ziemas periodā. Tomēr šeit nebija klasisks gadījums, tāpēc arī konstrukcija bīja rūpīgi jāplānu un nedrīkstēja pieļaut dažas rupjas kļūdas. Par visu pēc kārtas!
1) ēka tika būvēta rudenī, kad arī ārējais mitruma procents ir paaugstināts un keramzīt blokos pēc ražošanas noteikti ir paaugstināts izstrādes mitrums. Tad vēl mūrjava, kas būvniecības laikā satur mitrumu un iespējamie laka apstākļi, kas papildus to vēl saliedē. Tātad bija visi apstākļai, lai veidotots PAAUGSTINĀTS mitrums šājā konstrukcijā.
2) visa tvaika zona tika iestrādāta atbilstoši veidojot augsta snieguma pieslēgumus - labas pieslēguma lentas, izmantota tika pat perimetra līme - viss, kā nākas šķietami. Tomēr pati membrān tika izvēlēta ar ļoti zemu SD vērtību tikai 5m (kopējais ūdens tvaika pretestības gaisa difūzijas ekvivalents - nekustīga gaisa slāņa biezums, kas ir vienāds ar materiālā spēju pretoties ūdens tvaika spiedienam). Kā redzam 1. attēlā no augšas mitrums ir pārvarējis 5m slieksni un ticis konstrukcijā
3) Varētu šķist, ka tas ir viss - nekā nebija! Šis mitruma apjoms ir papildus veidojies arī no būvniecības darbiem, kas nebija izplānoti pareizi. Ēkā uzriez aiz silto grīdas iesrādes un sausā betona darbiem (arī satur zināmu mitruma apjomu) apmestas tika arī ēkas ārsienas un vietām nepilnīgi arī iekšsienas skat 3. attēlu.
4) Turklāt ēka atrodas ūdens tilpnes tuvumā starp lieliem priežu kokiem, kas arī dabisko ēkas žūžanu saulē viennozīmīgi kavē, jo neaizmirstam, ka tas ir rudens periods.
•Tātad līdz šim apskatītais gadījums ļauj ieskatīties kā veidojas lieli mitruma apjomi un slodzes, kas paaugstina mitruma radītus riskus un vienīgais jautājums ir "kā konstrukcija no tā tagad spēs atbrīvoties?"
Bet tas nebūt nav viss, ja ieskatamies 4 bildē kur ir tehniskais mezgls aiz sienas, arī šīs stapsienas būtu bijis jāapmet un turklāt ņemiet vērā, ka visas keramzīta sienas ir jāapmet, jo mitrums var migrēt caur mūra konstrukcijau, pat ja škietami visi pieslēgumi ir izdarīti atbilstoši. Skatīt 4. attēlu, kur skaidri var redzēt, pieslēgumus, bet arī kā veidojas mitruma pārnese konstrukcijas siltinājumā. Tas ir gaisa caurlaidīgs risinājums, īpašs difūzijas paveids, kas ietekmē konstrukciju gan no mitruma aspekta, gan veido vispārējās eksfiltrācijas momentu un nevajadzīgus siltuma zudumus. Apskatītajā piemērā skatīt 5. attēlu varam skaidri redzēt kā mitrums migrē caur starpsienu, pat, ja tā ir starpsiena un tehniskais bloks, tas ir no keramzīta veidots un savienots ar ārsienu un parciālā spiediena ietekmē paceļas girestu konstrukcijā kur ietekmē siltinājumu un veido mitruma uzkrāšanos tajā. Respektīvi pat ja šāda siena ir otršķirīga un tehniskās nozīmes, vajag atcerēties, ka mitrums konstrukcijai uzbrūk katru dienu un apzināt visus riskus un izslēgt tos no dienas kārtības.
• Ko mums māca šis gadījums jautāsiet?
1) Apzināties visas mitruma slodzes jau izstrādes stadijā
2) Veidot atbilstošu darba uzdevumu un uzraudzību
3) Ievērot gadalaikus kuros būvējma ēku
4) Ņemt vērā vietu kur atrodas ēka
5) Darbus veikt secīgi, kvalitatīvi un pārdomāti
6) Vislabāk ļaut konstrukcijai nostāvēties un sākotnēji, jau atbrīvoties no ražošanas mitruma mūrī
7) apmešanas darbus veikt pilnībā
8) piemeklēt materiālus, kas spēj pretoties tvaika mitruma spiedienam un vienlaicīgi atbrīvoties no tā vēlākā ekspluotācijas laikā
Ar cieņu Jūsu Būvē Gudri
Matreiāli sagatavoti no SIA Būvē Gudri un ProClima arhīva