Šis gadījums ļauj ieksatīties situācijas nopietnībā, kad viss ir it kā pabeigts, bet atnāk aukstais periods un mēs ieraugam patieso situāciju, kas lietas ir jāpārtaisa. Labi ka šādas situācijas mēs pamanām jau irmajā sezonā, jo tad vēl darbojas garantija un buvniekam ir jānovērš šādas nepilnības, bet tikai aizdomājieties, ja tas ir iekšā konstrukcijā, kas lēnām, bet mērķtiecīgi virzās uz konstrukcijas strukturāliem bojājumiem un iznīcību pēc būtības.
Objekts ir sabiedriskās nozīmes ēka, kurā ziemā ir aizsalis pods, kas atdodas vistuvāk ārsienai, un šiet pēc nozīmes tikai minimālā satsāvā tiek apkurināta. Jautāsiet kā gan tas ir iespējams? vienkārši pāris nepareizi aprēķini AVK sadaļā, rupji konstrukcijas defekti, ko sākumā pat nav iespējams pamanīt un lieta darīta. Te jau runa ir par darba kultūru un nevēlēšanos savu darbu izdarīt vislabāk - tikai atsēdēt stundas un tad ātri pabeigt jau padarīto, nosegt visas nepilnības un lūk, ir REZULTĀTS. Bet īsti tā būvniekam nesanāca, jo tika pieaicināti speciālisti, lai izvērtētu radušos situāciju. Veicot konstrukcijas atvēršanu šākumā nekas neliecināja par tik nopietnu nolaidību pret ēku un necieņu pret pasūtītāju un tā nākotnes izmaksām, tomēr iedziļinoties tika konstatētas vairākas būtiskas kļūdas.
1) Labākam rezultātam ārējās vēja membrānas šuves mūsdienu būvniecības procesos vajadzētu papildus tomēr salīmēt, lai nepieļautu augstā gaisa infiltrāciju siltinātā konstrukcijā, kas to nevajadzīgi dzesē.
2) Lai arī ir šuvju pārlaidumi, tos atsedzot paveras pavisam bēdīgs skats. Vate nav iestrādāta kvalitativi un nav aizpildīta vietām vispār, kas veido neiedomājumu aukstuma pērnesi uz konstrukciju apkures sezonā un veido milzīgus siltuma zudumus kas ir papildus slogs pasūtītāja maciņam.
3) Vistrakāk, ka pie šādiem apstākļiem nav pilnībā savienota arī pati mūra konstrukcija, ko varētu kopumā uzskatīt par atklātu kaitniecību, gan pret ēku, gan pasūtītāju.
Jautājums: kapēc šādas lietas netiek konstatētas no būvuzraudzības puses un citām instancēm pieņemot ēku ekspliuotācija un izvērtējot iesniegto dokumnetāciju par visiem segtajiem darbiem tajā skaitā? Un ja tas tiek konstatēts kapēc atbildība ir tikai pārtaisīt nevis kompenēt vai savādāk nest atbildību, kurā būvniekam vajadzētu anulēt būvkomersanta tālāko darbību un finansiļai kompensēt kaitējumu.
Secinājums, pat ja vate būtu visur cieši klāt, tas nemazinātu faktu, ka tvaika zona ir nepilnīga, mūris ir vietām nesavienots savstarpēji un konstrukcijā viegli izkrīt rasas punkts, ko ietekmē iekštelpu siltums un mitrum satiekoties ar aukstumu temperatūru, kas veido mitruma radītus konstruktīvos draudus. Bet tā kā šī ir 3 nozīmes palīg telpa ar ļoti nsolodzi un mazu siltuma nepieciešamību ikdienā un mitrums telpā ir konstants, tad lielākā problēma šajā gadījumā ir tā, ka siltuma zudumu rezultātā aukstums ir konstrukciju iekļaujošs un spējīgs aizsaldēt ūdeni podā bargākos ziemas apstākļos.
Risinājums protams ir, kosntrukciju būvniekam nācās pilnveidot aizmūrējot tukšumus starp blokiem un šuvēm, labi un cieši nosiltināt konstrukciju no ārpuses un vislabākajā veidā pēdējā posmā cieši nosegt konstrukciju šuvēs ar vēja funkcionālo slāni, nepieļaujot ne aukstuma, ne vēja dzesētu plūsmu piekļuvi siltumizolācijas materiālam. Papildus iekštelpu pusē tika paaugstināta radiātoru vidējā temperatūra, lai pilnībā izslēgtu šādu kuriozu gadījumu atkārtošanos, kad iekstelpās aizsalst pods.
Jāmin fakts, ka šis gadījums ir noticis senāk jau 2019. gadā un sevī neietver esošās ekoinomiskās un enerģijas krīzes un cenu kāpumu mijiedarbību, ko piezīvojam 2023gadā. Kad maksātspēja ir zema, bet vēlme maksimāli ietaupīt siltuma izmaksas ziemas periodā ir krietni augstāka par saprātu un domām par konstrukcijas ilgtspēju. Tieši tāpēc būves ir jau sākumā jāveido pašpietiekamas un efektīvas, lai tās spētu kompensēt ekspluotācijas dažādos scenārijus, praksi un ieradumus. Tomēr šāds gadījums ļauj aizdomāties, kā šodiens šķeŗsgriezumā dažādu līmeņu ēkās uzvestos mēs paši, ja pēkšni zaudētu darbu, sniegtu remotdarbu vai būvnīecības pakalpojumu, kā tas ietekmētu mūs un ēkas kurās mēs dzīvojam?
Būvējam gudri un jautājam, ja ir lietas ko gribam saprast vai šķiet, ka ne viss mūsu ēkā funkcionē, ejma un meklējam risinājumu kopā, lai rītdien būtu labāka vakardienas versija.
Ar cieņu Jūsu Būvē Gudri
Materiāli ir sagatavoti no SIA Būvē Gudri personīgā arhīva